Na czym polega moda na tureckie seriale?

Od wielu lat w Polsce panuje prawdziwa moda na tureckie seriale. Zwłaszcza Telewizja Polska aktywnie puszcza produkcje znad Bosforu. W czym tkwi fenomen?

Fenomen tureckich seriali w Polsce

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że tureckie seriale są kompletnie żałosne. Faktycznie, fabuła mocno spowolniona, akcja toczy się zdecydowanie wolniej niż w polskich produkcjach, wszystko mocno rozwleczone, jeden odcinek potrafi zawierać w sobie zaledwie kilka scen i zaledwie kilka małych wątków. Trochę przypomina to telenowele południowoamerykańskie z przełomu wieków. Różnica jest jednak taka, że mimo wielu odcinków, tam akcja toczyła się znacznie szybciej. Miały w sobie dynamikę. Tureckie seriale są dla ludzi cierpliwych.

Z pozoru banalne, ale przyciągają chyba właśnie prostotą, różnorodnością barw. Są zdecydowanie inne niż w Polsce. Dodatkowo inny, orientalny klimat. Inne pomieszczenia, często dość bajkowa sceneria. Tureckie seriale są też dość naiwne. Bohaterowie często w mozolny i długi sposób rozwiązują swoje problemy.

Inna kultura i ciekawość odbiorców

Tureckie seriale to także spotkanie z inną kulturą, ale przede wszystkim religią. W zdecydowanej większości oczywiście oparte na religii muzułmańskiej. Nie wszystko można pokazać. To pewna egzotyka dla polskiego widza. Być może tutaj tkwi sedno sprawy? Być może dlatego statystyki oglądalności tureckich seriali w Polsce zaprezentowane przez portal www.eWiadomosci.pl są tak zaskakująco wysokie?

Co warte podkreślenia, jeden odcinek w Turcji potrafi trwać nawet dwie godziny, czyli jak dobry film fabularny. W Polsce by to nie przeszło, dlatego też wykupione seriale są dzielone. Jeden odcinek emitowany w Turcji, jest rozłożony na przykład na trzy dni. Dlatego też wrażenie, że w zasadzie akcja nie posuwa się naprzód. Czasami naprawdę wystarczy obejrzeć raz w tygodniu, a i tak mniej więcej wiadomo, o co chodzi.

Powolność, naiwność i prostota – to chyba podstawowe cechy produkcji tureckich. Mimo to, mają one niesamowitą popularność w Polsce, a Telewizja Polska emituje przynajmniej kilka tytułów dziennie. Przykładami mogą być: Przysięga, Elif, Więzień Miłości, Promyk Nadziei.