Court show, czyli widowisko sądowe, znamy głównie z telewizji TVN, która w 2006 roku, rozpoczęła emisję serialu fabularno-dokumentalnego, pt. "Sędzia Anna Maria Wesołowska".

Mało kto wie, że pierwszy, podobny treścią program, w latach 70 – tych emitowała Telewizja Polska. Nosił on tytuł "Proszę wstać, sąd idzie".

Formaty typu court show, stanowiące inscenizacje rozpraw sądowych, są wręcz fenomenem gatunku telewizyjnego w Europie Zachodniej oraz USA. W Polsce również odniosły one spory sukces.

Misja widowiska sądowego, to nieformalna edukacja prawna dla każdego widza. W tego typu produkcjach główne role grają autentyczni, aktywni zawodowo prawnicy: sędziowie, adwokaci, prokuratorzy.

Dzięki temu zabiegowi, format z gatunku court show jest w pełni wiarygodny. Pozostałe role w serialach sądowych zazwyczaj odtwarzają statyści.

Scenariusz seriali o tematyce procesowej, zazwyczaj oparty jest o autentyczne sprawy, zakończone prawomocnymi wyrokami. Każdy odcinek jest jednak odpowiednio modyfikowany.

"Sędzia Anna Maria Wesołowska" zadebiutowała w telewizji TVN, 6 marca 2006 roku. Serial prezentował sprawy karne. Chcąc odświeżyć ramówkę, po dwunastu sezonach, na które składają się 634 odcinki, stacja podjęła decyzję o zakończeniu produkcji kolejnych odcinków, choć popularność serialu była wystarczająca.

Każdy odcinek programu rozpoczynał się od zapoznania widza z rozpatrywaną sprawą. Potem następowało odczytanie aktu oskarżenia przez prokuratora, następnie słuchani byli oskarżeni, potem świadkowie, następnie były mowy końcowe stron (prokurator, obrońca) po czym sąd ogłaszał wyrok.

Anna Wesołowska to sędzia z wieloletnim stażem, orzekająca w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Była członkiem składów orzekających w głośnych procesach łódzkiej Ośmiornicy i gangu Popeliny. Sędzia Wesołowska, obecnie w stanie spoczynku, jest współautorką ustawy o świadku koronnym oraz przesłuchiwaniu dzieci w przyjaznych pokojach.

Idąc za sukcesem "Sędzi Anny Marii Wesołowskiej", w 2008 roku rozpoczęto emisję "Sądu rodzinnego", w którym zapadały wyroki w sprawach o rozwód, alimenty, władzę rodzicielską oraz sprawy karne nieletnich. Tutaj sędzią orzekającym był Artur Lipiński. "Sąd rodzinny" doczekał się ośmiu sezonów, co dało 214 odcinków.

Twórcy seriali court show stawiali nacisk na oswojenie widza z salą rozpraw i procedurami stosowanymi przez polskie sądy w rzeczywistości.